Chémia do bazéna

Účelom bazénovej chémie je, aby voda v bazéne zostala stále čistá a nezávadná. Bazénovú chémiu delíme na dva typy: chlórovú a bezchlórovú. Nemožno vykonávať chlórovú dezinfekciu súčasne s bezchlórovou chémiou.

Chlórová chémia

Jedná sa o typ chémie, kde sa ako dezinfekčná a účinná látka používa chlór. Chemické prípravky na báze chlóru sú v dnešnej dobe najúčinnejšia proti rozvoju rias, rozsievok a ďalších mikroorganizmov ktorých sú v bazénovej vode tisíce. Vzhľadom k tomu že sa však chceme vo vode kúpať, je možnosť použitia niektorých chemikálií značne obmedzená (čítajte návody u produktov).

Produkty

Chlór šok - pre rýchlu dezinfekciu bazénovej vody v prípade uvedenia do prevádzky, vyšších podmienkach prevádzky ako sú vysoké teploty, veľký počet kúpajúcich apod.

Modrý šíp - pre šokovú dezinfekciu bazénovej vody s rýchlym úbytkom prebytočného chlóru z vody a teda z možnosťou kúpania vo veľmi krátkej dobe po ošetrení.

Algicid - pre prevenciu a likvidáciu rias obsiahnutých v bazénovej vode.

Dezinfekčné tablety - slúži na pravidelnú dezinfekciu bazénovej vody a zároveň slúži ako prevencia pred množením baktérií. Dezinfekčné tablety z väčšiny obsahujú funkcie pre dezinfekciu, vločkovanie, zabránenie rastu rias, stabilizácia chlóru, ... (podľa typu výrobku a danného výrobcu).
Produkty: Triplex tablety, Quatro tablety, Multifunkčné tablety, ...

Zazimovač - zabraňuje tvorbe rias, množenie baktérií a usadzovaniu vápnika v bazénovej vode cez zimné obdobie, keď bazén nie je v prevádzke.

Chlórové tablety - pre celosezónnu dezinfekciu bazénovej vody sa zabraňovaním rastu rias a množeniu baktérií

Bezchlórová chémia

Hoci sú všetky chlórové prípravky účinné a úplne nezávadné, je pre časť majiteľov bazénov pre ošetrovanie vody zaujímavejšia bazénová chémia bez chlóru. Vhodné pre použitie v bazénoch v ktorých sa môžu kúpať osoby s alergiou na chlór. Bezchlórové chémie sa dávkuje vyššie množstvo pre udržanie nezávadnosti vody, čím vzrastajú aj náklady na údržbu bazénovej vody.

Produkty

Blue Star Tabs - kombinované tablety s dezinfekčným účinkom na báze aktívneho kyslíka a aglicid na vyvločkovanie nečistôt.

Kyslíkové tablety a Aktivátor - jedná sa o dvojzložkovú chémiu (každé balenie zvlášť). Obe komponenty sa používajú súčasne podľa priložených návodov na koncentrácie. Komponenty v kooperácii zaisťujú dezinfekciu bazénovej vody a tiež zabráni rastu a množeniu rias vrátane baktérií.

Regulácia pH a minerálnych látok

Odporúčaná hodnota pH pre bazénovú vodu sa pohybuje okolo 7,2.
Rehulovat pH musíme, pretože ak je pH nižšie ako odporúčaná hodnota, tak dochádza ku korózii kovových častí bazéna (i nerezových). Ak je pH vyššie než odporúčané, tak sa môžu tvoriť v bazéne vápenaté usadeniny a zákaly vody. V oboch prípadoch dochádza k znižovaniu účinnosťou chemických prípravkov na úpravu vody a môže dochádzať k podráždeniu pokožky a očí.

Produkty

pH plus - prípravok zvyšujúci pH v prípade že je pH pod úrovňou referenčnej hodnoty.

pH mínus - prípravok znižujúci pH v prípade že je pH nad úrovňou referenčnej hodnoty.

Ca - stabilizátor tvrdosti vody - prípravok používajúci sa v prípade zvýšenej tvrdosti vody a pri zvýšenom obsahu ťažkých kovov vo vode. Ca pôsobí ako inhibítor tvrdosti vody, zabraňuje vzniku usadenín na stenách a dne bazéna a zároveň na seba viaže ióny vápnika, horčíka, železa a mangánu.

Alkalita - prípravok zvyšujúci alkalitu bazénovej vody. Alkalita predstavuje súhrn látok rozpustených vo vode, ktoré zabraňujú zmenám pH v bazénovej vode.

Calzestab Eisenex - tekutý prípravok proti usadeninám vápnika, železa a hrdze. Nielen že odstraňuje už vzniknuté usadeniny, ale tiež zabraňuje tvorbe nových usadenín.

Čistiace prípravky

Čistiacich prípravkov je nepreberné množstvo, môžeme čistiť steny bazénov, vodné linky a mnoho ďalšieho. Výber z týchto produktov nájdete nižšie.

Produkty

Saunareiniger - tekutý čistiaci a dezinfekčný prostriedok s antiseptickými účinkami pre sauny.

Základné čistič - tekutý čistiaci prostriedok na bazénovej steny odstraňujúci vodný kameň a iné usadeniny. Výhodou je, že nepoškodzuje plasty.

Čistič okrajov bazénov - tekutý čistiaci prostriedok rozpúšťajúci usadeniny na úrovni hladiny vody. Čistiaci prostriedok odstraňuje mastnoty, tuky, sadze, zvyšky kozmetiky a vápenaté usadeniny.

Stahlclin - tekutý prípravok na čistenie nerezových častí.